MO ZNAK.png
OM.jpg

Stanovisko strany Moravané k situaci v České poště

1. srpen 2013
Politická strana Moravané je znepokojena současnou situací v České poště. Jedná se o podnik, jehož zřizovatelem je stát, takže vývoj v něm je věcí nás všech.
Zaměstnanci pošty jsou nuceni vedle své obvyklé práce pracovat i pro tzv. alianční partnery České pošty, to znamená, že musejí prodávat pojistky, účty a další tzv. finanční produkty. Tato činnost se dokonce stává prioritou oproti klasické poštovní práci. Zaměstnanci jsou k ní nuceni šikanou, mobbingem a bossingem ze strany managementu. Je známo, že jeden z vysoce postavených činitelů České pošty ve svém dopise zaměstnancům prohlásil, že „si nechal nabrousit nůž“.
Obecně jsme velmi skeptičtí k rozmachu tzv. finančních produktů, který inicioval současnou hospodářskou krizi. O to horší je, pokud je musejí prodávat lidé, jejichž úkolem je něco zcela jiného. Je známo, že někteří z nich pod tlakem dokonce tyto finanční produkty založí na sebe a na své příbuzné, aby měli aspoň na čas pokoj od managementu. Celé to nemůže mít jiný efekt než rozklad vztahů na pracovišti a zhoršení služeb, které by pošta měla poskytovat.
Víme také, že Česká pošta plánuje snížení počtu svých poboček možná i o více než 1000. Toto považujeme za zcela nepřijatelné a je nám jasné, že postižené budou především menší obce, které jsou už tak decimovány ničením základní infrastruktury. Jeden ze starostů to komentoval slovy: „Kašle se na lidi, hlavně že si vysocí manažeři v Praze dávají velké odměny.“
Moravané mají ve svém programu zásadu, že základní infrastrukturu je třeba zachovat i v těch nejmenších obcích. Pokud bude zlikvidována, odejdou z obce lidé.
Upozorňujeme též na to, že pošta je složitý mechanismus, který byl budován stovky let. Ve střední Evropě má své počátky už v roce 1490. Současný management chce – za podpory státu – zničit to, co vytvářely celé generace.
Obáváme se, že tento řízený rozklad České pošty sleduje dva cíle. Tím prvním je co největší snížení její ceny před případnou privatizaci – pravděpodobně do rukou někoho ze současného managementu či z aliančních partnerů. A to, k jakým výsledkům může česká privatizace vést, nám mohou říct své například obyvatelé bytů a zaměstnanci OKD.
Druhým cílem je podle nás další prosazení zcela nestvůrného centralismu českého státu, který stimuluje vylidňování menších sídel, zřejmě v kalkulu, že lidé, kteří budou nuceni odejít do velkoměsta, se promění ve vykořeněnou, atomizovanou masu, která bude snadnou obětí politické i ekonomické propagandy. Ve Francii takový vývoj popsal tamní geograf Jean-François Gravier v knize „Paříž a francouzská poušť“. To, že Morava a Slezsko trpí vylidňováním, je evidentní. Nyní je očividné i to, že stát nejenže proti tomu nic nedělá, ale navíc tento trend ještě podporuje.
Moravané požadují, aby se Česká pošta soustředila na tradiční poštovní práci a aby ji poskytovala všem – i lidem v menších obcích. Nehodláme přihlížet, jak vládnoucí vrstva mění naše země v poušť.
Marek Pavka
Čt 1. srpen 2013, 18:57:25 CEST
Moravané Bystrc
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one