MO ZNAK.png
OM.jpg
dohnal.jpg
Mimořádný VI. sjezd strany Moravané, který se konal v sobotu 18. ledna 2014 v brněnském Paláci Morava, zvolil nové vedení Moravanů.
Do funkce předsedy strany Moravané byl po několika letech opět zvolen Ing. Pavel Dohnal, výrazná osobnost působící řadu let v moravském hnutí.
Prvním místopředsedou strany byl zvolen Mgr. Ondřej Hýsek, Ph.D., dosavadní místopředseda a statutární zástupce gymnázia.
Místopředsedy byli zvolení Tomáš Ingr, dosavadní místopředseda a starosta Pasohlávek, dále Mgr. Ondřej Mlejnek, vyučující na Masarykově univerzitě, a v neposlední řadě i dáma, Bc. Šárka Konečná.
Na sjezdu zaznělo poděkování Ing. Milanu Trnkovi a Ing. Zdenku Zbožínkovi za jejich působení v předsednictvu strany.
Sjezd z pohledu strany Moravané analyzoval mimořádné volby do PS PČR 2013, v diskusi byla potvrzena samostatná kandidatura Moravanů v eurovolbách 2014, byla akcentována spolupráce s ostatními obdobnými hnutími v Evropě v rámci EFA – příležitostí pro její posílení bude únorové shromáždění Evropské svobodné aliance v Galicii, jehož se delegace Moravanů zúčastní, a na němž opět zdůrazní nespravedlivé postavení Moravy a Slezska v českém státě. Strana bude intenzivně prosazovat obnovení moravské a slezské samosprávy pomocí referenda v roce 2016. Delegáti se rovněž vyslovili pro změnu zkratky strany z "M" na "Moravané".
Příští zemský sněm se bude konat 8. 2. 2014 v Brně a jeho hlavním tématem bude sestavení kandidátky pro nadcházející volby do Evropského parlamentu.
Okamura.jpg
9.9.2013 05:49

Jižní Morava /ANKETA/ – Dobu slávy už mají strany bojující za práva Moravy dávno za sebou. Poslance získaly naposledy ve volbách do České národní rady v roce 1992. Po dvaceti letech má ale strana Moravané opět nakročeno do parlamentu.
Nejen díky tomu, že se podle předloňského sčítání lidu hlásí k moravské národnosti přes půl milionů lidí, ale především díky spojení s hnutím Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury. „Jsme velmi rádi, že politická strana Moravané vyslyšela výzvu k podpoře našich myšlenek přímé demokracie a její členové budou na kandidátkách našeho hnutí v šesti krajích zasahujících území Moravy," potvrdil účast Moravanů Okamura.
A Okamurův Úsvit má podle posledního průzkumu společnosti Sanep slušné šance do sněmovny nahlédnout. „Nové hnutí dosahuje pětiprocentní hranice v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji," uvedl ředitel společnosti Oldřich Zajíc.
Právě v na jižní Moravě mají moravské strany dlouhodobě nejsilnější podporu. „Je možné, že dobré výsledky Úsvitu na Moravě jsou i díky našemu zapojení. Těší nás to. Ale uvědomujeme si, že to jsou jen průzkumy a realita může být jiná," upozornil místopředseda strany Zdeněk Zbožínek.
Strana podle něj kandiduje poprvé na listině někoho jiného. Spojení s poměrně silným partnerem tak je spíše z nouze ctnost. „Rozhodli jsme o něm na zemském sněmu těsnou většinou. Předčasné volby nás zaskočily a těžko bychom stíhali se jich zúčastnit. Jak časově, tak finančně. Takto máme zajištěného v každém moravském kraji alespoň jednoho kandidáta do pátého místa," upozornil Zbožínek.
Referendum o uspořádání země
Moravanům se do programu Úsvitu podařilo prosadit vyhlášení referenda o zemském uspořádání České republiky. „Shodneme se také na přímé demokracii a odvolatelnosti politiků. A také jsme spíše levý střed," řekl Zbožínek.
Podle politologa Lubomíra Kopečka velmi záleží na tom, jak vysoko kandidáti Moravanů budou. „Při výsledcích kolem pěti procent je postup z pátého místa dost nepravděpodobný. Pokud Moravané nenasadí nějakou známou osobnost, třeba akademika. Například z druhé pozice to už je ale mnohem reálnější," uvedl Kopeček.
Spojení obou stran je podle něj účelové. „Bez spojenců nemají Moravané šanci uspět v celostátní politice. Na druhou stranu proklamace moravanství fungovala například v krajských volbách 2000 u Nestraníků pro Moravu a v roce 2004 u Zelené pro Moravu. Úsvitu tak může pomoci," podotkl politolog.
Jinak ale strany podle něj nemají moc společného. „Moravané operují s moravskou identitou, Úsvit sbírá hlasy proti establishmentu. To ale neznamená, že spojení nemůže fungovat. Může, ale ne na dlouho," řekl Kopeček.
O Moravany měly menší strany zájem už loni před krajskými volbami. Spojit se s nimi chtěl Lev 21 i Suverenita Jany Bobošíkové. Strana se ovšem nakonec rozhodla ucházet se o hlasy voličů samostatně.
Prohlášení politické strany Moravané k účasti v předčasných volbách

Kojetín, 31. 8. 2013, 15:00 hod.

Mimořádný 44. zemský sněm politické strany Moravané, člena Evropské svobodné aliance, konaný dne 31. 8. 2013 v Kojetíně, rozhodl o kandidatuře Moravanů na nabídnutých kandidátkách politického hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Moravané budou prosazovat obnovení samosprávné Moravskoslezské země, kterou protiprávně zrušili komunisté v roce 1949. Dále budeme prosazovat zrušení drahých a nefunkčních krajů, které nerespektují hranice historických zemí ČR. Rovněž je nepřijatelný stav, kdy více než 600.000 Moravanů v ČR hlásících se k moravské národnosti není ani národnostní většinou, ani menšinou, a tudíž jsou neustále pošlapávána jejich práva.
Lídrem kandidátky hnutí Úsvit přímé demokracie v kraji Vysočina je Ing. Pavel Dohnal, významný člen strany Moravané. Kandidátem v Jihomoravském kraji je Tomáš Ingr, starosta obce Pasohlávky, místopředseda strany Moravané. Kandidátem ve Zlínském kraji je Bc. Radomír Šuhej, v Olomouckém kraji doc. JUDr. Jiří Libor Bílý, Ph.D., v Moravskoslezském kraji Milan Buček, v Pardubickém kraji Tomáš Jarský a v Jihočeském kraji Ing. Zdenek Zbožínek, první místopředseda strany Moravané (pro vysvětlení: většina kraje Vysočina leží na Moravě, rovněž části krajů Jihočeského a Pardubického leží na Moravě, což je naprosto nesmyslné a nefunkční např. i v otázce dopravní obslužnosti). Další kandidáti (a případně i další kraje) budou oznámeni v nejbližších dnech.
Strana Moravané se rozhodla mimořádně v těchto volbách nekandidovat samostatně z několika závažných důvodů. Kromě toho, že říjnový termín předčasných voleb je pro malé strany obecně nevýhodný a „šibeniční“, strana nedostává žádné finance od státu (na rozdíl od miliard pro velké strany) a nedostává prostor v médiích, připravuje se strana intenzivně na komunální a evropské volby konané již za několik měsíců a na řádné parlamentní volby v roce 2017.
Předsednictvo politické strany Moravané
moravane@moravane.eu
www.moravane.eu
Stanovisko strany Moravané k uzavření dolu Paskov

19. září 2013

Politická strana Moravané je znepokojena situací na dole Paskov ve Frýdku-Místku, kde hrozí propouštění dvou a půl tisíce havířů. Nejsme tím příliš překvapeni a obáváme se, že nepůjde pouze o uzavření jednoho dolu. Považujeme to jednak za důsledek katastrofální privatizace OKD, kterou provedla sociálnědemokratická vláda, jednak za absenci hospodářské strategie všech českých vlád.
Vzhledem k tomu, kolik zaměstnanců OKD má, i vzhledem k návaznosti dalších odvětví a technologickému potenciálu uhlí by se k tomuto problému podle nás mělo přistupovat jako ke strategické otázce.
První věc jsou náklady na těžbu a cena černého uhlí. Pokud si Bakalův management stěžuje na pokles světových cen, pak je třeba upozornit na to, že cena uhlí je z dlouhodobého hlediska stabilnější, než je tomu u ropy a zemního plynu, a že od roku 2001, kdy byla pod hladinou 30 euro za tunu, stoupala a i dnes, po velkém poklesu, se drží na 38 eurech za tunu. Jinými slovy, není to spíš problém vedení firmy? Jak je možné, když je těžba černého uhlí tak prodělečná, že si Bakala a jeho lidé v roce 2008 vyplatili dividendy ve výši více než 38 miliard korun? Jak je možné, že Bakalova skupina převedla z Ostravska do zahraničí téměř 100 miliard korun?
Lze samozřejmě dospět k rozhodnutí, že cenově nelze konkurovat dovozu černého uhlí ze zemí, kde jsou nižší mzdy. Toto by však mělo být rozhodnutí dlouhodobé, nikoli na základě momentálních výkyvů cen, jak je pro současné vedení OKD typické. Zároveň by do něj vzhledem k sociálním aspektům měla být zahrnuta veřejná politika. Připomínáme, že v Německu došlo v roce 2007 k rozhodnutí o uzavření stávajících, soukromou firmou vlastněných černouhelných dolů na základě dohody spolkové vlády a zemských vlád. K uzavření německých dolů však má dojít až po uplynutí jedenáctiletého přechodného období v roce 2018, během něhož je těžba subvencovaná z veřejných rozpočtů, aby bylo možné vyřešit sociální problémy. A to je bohaté Německo a rozhodnutí před vypuknutím hospodářské krize. U nás – v nejhůře řízeném státě střední Evropy a v době hospodářské krize – se o tom rozhoduje ze dne na den.
Mějme na paměti například to, že vysoké ceny ropy a zemního plynu mohou otevřít dveře modernímu využití uhlí. Sem patří například zplynování uhlí, jehož prostřednictvím jihoafrická společnost Sasol vyrábí většinu motorové nafty prodávané v Jižní Africe. Pokusy v tomto směru jsou prováděny také v Polsku. Nelze opomenout, že díky tomuto procesu lze využít získaný vodík pro technologie pracující s touto látkou. Nebo lze přistoupit k výrobě benzínu a nafty zkapalňováním uhlí.
Pobouření ČSSD ohledně hrozícího propouštění havířů z dolu Paskov považujeme za krokodýlí slzy. Byl to přece právě Bohuslav Sobotka, kdo ve funkci ministra financí předal státní podíl ve společnost Ostravsko-karvinské doly, které důl Paskov patří, spekulantu Bakalovi a připravil tak stát o desítky miliard korun. Ale nejde jen o ČSSD. Bakalu do světa české privatizace přivedli Václav Havel a Karel Schwarzenberg a později jej ve funkci ministra financí zcela flagrantním nezájmem o dodržování slibů podpořil „rozpočtově zodpovědný“ Miroslav Kalousek, jehož strana TOP 09 náhodou od Bakaly před volbami dostala miliony korun.
Ceníme si přístupu města Frýdek-Místek, které chce důl Paskov převzít a zachránit ho. V této situaci je to zřejmě jediná schůdná varianta. Státu po tom, co předvedl, nelze věřit a logický mezičlánek, který by měl větší zájem než stát a větší finanční možnosti než město – tedy země, chybí. Moravskoslezský kraj k tomuto problému příznačně mlčí. I to je důsledek likvidace samosprávy Moravy a Slezska. Upozorňujeme na instituci zemských bank, jež se osvědčila v Německu a jež je součástí našeho dlouhodobého programu. Tato banka by ve veřejném zájmu mohla pomoci danou situaci vyřešit a buďto investovat do zplynování či zkapalnění uhlí nebo – v případě rozhodnutí o zastavení těžby jako v Německu – umožnit konverzi během přechodného období.
Připomínáme, že v dobách Markrabství moravského a Vévodství slezského, kdy se o nás nerozhodovalo v Praze, vlastník dolů na Ostravsku moravský podnikatel Wilhelm rytíř von Gutmann, který začínal od píky a vybudoval podle počtu zaměstnanců největší společnost na světě, stavěl svým havířům důstojné byty, školy a školky, zaváděl sociální vymoženosti jako pojištění proti úrazu a na stáří a podporoval využití nejmodernějších technologií.
Český stát předal doly na Ostravsku „podnikateli“, který odtud vysál více než sto miliard korun, který ničí stávající infrastrukturu a který se chystá odejít, aby po sobě zanechal poušť.
Celá tato záležitost také ukázala, jak minimální jsou rozdíly mezi jednotlivými pražskými vládami. Celý problém spočívá v systému centralistického státu, který vytvořil neprůhledný propletenec klientelistických vazeb, v němž je občan tím, kdo nese všechny náklady, ale jeho hlas je ignorován. Moravané tento mocenský konglomerát dlouhodobě kritizují a odmítají a nabízejí diametrálně odlišný systém, který se osvědčil v našich dějinách i v zahraničí.
45. ZASEDÁNÍ ZEMSKÉHO SNĚMU
21.9.2013 VE VRACOVĚ


Místo konání: Kulturní středisko ve Vracově, Mírové náměstí č. 56
(cca 100 metrů od kostela)
Čas jednání: Jednací sál bude otevřen od 8:00 hodin, ukončení zasedání sněmu je
Předpokládáno ve 14:30 hodin.

Návrh programu :

8:15 až 9:00 Prezence

9:00 Zahájení, oznámení počtu delegátů, určení zapisovatele usnesení, zapisovatele
průběhu jednání, sčitatele hlasů, schválení programu, organizační pokyny.
9:20 Plnění úkolů ze 43. zasedání ZS.
9:30 Zpráva o činnosti předsednictva za období od 43. do 45. zasedání ZS., včetně
informace o stavu stranických financí.
9:50 Předčasné volby do PS PČR – účast členů strany na kandidátkách politického
hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury.
- Dosavadní vývoj a současný stav.
- Další postup.
11:00 Přestávka

11:15 Jednací řád zemského sněmu – počet oblastních organizací a počty delegátů.

12:00 až 12:45 Přestávka na oběd.

12:45 Příprava na volby v roce 2014 - rozprava.
13:30 Různé.
14:15 Usnesení ze 45. zasedání ZS.Za předsednictvo strany Trnka.
1. srpen 2013
Politická strana Moravané je znepokojena současnou situací v České poště. Jedná se o podnik, jehož zřizovatelem je stát, takže vývoj v něm je věcí nás všech.
Zaměstnanci pošty jsou nuceni vedle své obvyklé práce pracovat i pro tzv. alianční partnery České pošty, to znamená, že musejí prodávat pojistky, účty a další tzv. finanční produkty. Tato činnost se dokonce stává prioritou oproti klasické poštovní práci. Zaměstnanci jsou k ní nuceni šikanou, mobbingem a bossingem ze strany managementu. Je známo, že jeden z vysoce postavených činitelů České pošty ve svém dopise zaměstnancům prohlásil, že „si nechal nabrousit nůž“.
Obecně jsme velmi skeptičtí k rozmachu tzv. finančních produktů, který inicioval současnou hospodářskou krizi. O to horší je, pokud je musejí prodávat lidé, jejichž úkolem je něco zcela jiného. Je známo, že někteří z nich pod tlakem dokonce tyto finanční produkty založí na sebe a na své příbuzné, aby měli aspoň na čas pokoj od managementu. Celé to nemůže mít jiný efekt než rozklad vztahů na pracovišti a zhoršení služeb, které by pošta měla poskytovat.
Víme také, že Česká pošta plánuje snížení počtu svých poboček možná i o více než 1000. Toto považujeme za zcela nepřijatelné a je nám jasné, že postižené budou především menší obce, které jsou už tak decimovány ničením základní infrastruktury. Jeden ze starostů to komentoval slovy: „Kašle se na lidi, hlavně že si vysocí manažeři v Praze dávají velké odměny.“
Moravané mají ve svém programu zásadu, že základní infrastrukturu je třeba zachovat i v těch nejmenších obcích. Pokud bude zlikvidována, odejdou z obce lidé.
Upozorňujeme též na to, že pošta je složitý mechanismus, který byl budován stovky let. Ve střední Evropě má své počátky už v roce 1490. Současný management chce – za podpory státu – zničit to, co vytvářely celé generace.
Obáváme se, že tento řízený rozklad České pošty sleduje dva cíle. Tím prvním je co největší snížení její ceny před případnou privatizaci – pravděpodobně do rukou někoho ze současného managementu či z aliančních partnerů. A to, k jakým výsledkům může česká privatizace vést, nám mohou říct své například obyvatelé bytů a zaměstnanci OKD.
Druhým cílem je podle nás další prosazení zcela nestvůrného centralismu českého státu, který stimuluje vylidňování menších sídel, zřejmě v kalkulu, že lidé, kteří budou nuceni odejít do velkoměsta, se promění ve vykořeněnou, atomizovanou masu, která bude snadnou obětí politické i ekonomické propagandy. Ve Francii takový vývoj popsal tamní geograf Jean-François Gravier v knize „Paříž a francouzská poušť“. To, že Morava a Slezsko trpí vylidňováním, je evidentní. Nyní je očividné i to, že stát nejenže proti tomu nic nedělá, ale navíc tento trend ještě podporuje.
Moravané požadují, aby se Česká pošta soustředila na tradiční poštovní práci a aby ji poskytovala všem – i lidem v menších obcích. Nehodláme přihlížet, jak vládnoucí vrstva mění naše země v poušť.
Marek Pavka
21.6.2013

Inscenace Cyril a Metoděj aneb Dobrodružství písma je uváděna Městským divadlem Brno jako světová premiéra k 1150. výročí příchodu CM mise na Moravu. Z toho můžeme mít my, na Moravě, samozřejmě radost. Ale další uváděná charakteristika představení, jak víme ze zkušenosti, už pokulhává. Píše se v ní: "Osud soluňských věrozvěstů a jejich velkomoravská mise tvoří jeden ze zakladatelských příběhů českého národa a podstatný prvek jeho identity." K tomu můžeme říct jen to, že tento zakladatelský příběh byl sice použit při zdůvodňování vyčlenění zemí z RU monarchie jako potřebný argument předložený tehdy mocnostem, aby měly na základě čeho posvětit následný vznik Československa. Ale následně, až do dnešní doby, byl význam všeho "moravského" uměle potlačován a naopak význam všeho "českého" zdůrazňován. Takže třeba oficiální dějepis je předkládán ve školách tak, že Velkomoravská říše sice byla, ale je to něco velmi vzdáleného a od následného vývoje státnosti odtrženého. A že vše vlastně "doopravdy" začalo až s Přemyslovci a na mýty, možná už původně úmyslně překroucenými, se dává větší důraz, než na historickou pravdu o tom, že naše státnost stojí a vždy stála na starobylých pevných moravských základech, bez nichž by nikdy nevznikla.Věra Bohumila Jandourková - převzato z fcb - Politická strana Moravané
Brno, 21. 6. 2013

Strana Moravané opakovaně upozorňuje na to, že centralizovaný český stát, který soustředil všechnu moc do zkorumpovaného pražského centra, není v této podobě funkční. Jediné politické centrum v ČR vybavené veškerou výkonnou a zákonodárnou mocí odmítá předat část svých pravomocí do staletími prověřených historických zemí Čech, Moravy a Slezska, pouze vytvořilo systém loutkových krajských samospráv. Zároveň se odmítá podřizovat kontrole ze strany Evropské unie s poukazem na nikdy nespecifikované tzv. „národní zájmy“ – o čí zájmy se však jedná? Poslední šokující události, jejichž další vývoj je jen velmi těžké odhadnout, ukazují, že se jedná o partikulární zájmy prospěchářů hrajících si na politiky evropského formátu, neschopných však řídit ani vlastní kancelář. Pokud opravdu nevolená šéfka premiérova kabinetu úkoluje tajné služby, v bytech prominentů se „válí“ stamilióny korun v hotovosti a desítky kilogramů zlata, jsou prohnilé samotné kořeny naší demokracie. Voláme po seberozpuštění Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, úřednické překlenovací vládě a okamžitých předčasných volbách, po nichž by nově vzešlé zastupitelstvo mělo okamžitě zrušit 14 nefunkčních a drahých krajů, obnovit (resp.zavést) spolkové země Čechy, Moravu, Slezsko a příp. Prahu a přenést na ně značnou část centrálních kompetencí, jejichž řádného naplňování a spravování v zájmu občanů našeho státu nebylo pražské centrum minimálně v letech 1948-2013 evidentně schopno.

Ondřej Hýsek, jménem předsednictva strany Moravané

Zdeněk Zbožínek, předseda MO Moravané, Brno-Bystrc
4.6.2013
Neštěstí souseda nemůže nechat nikoho klidným. Vyjadřujeme tímto účast strany Moravané s postiženými lidmi v Čechách. Věříme, že nejhorší už mají za sebou. Příroda si nenechá
poroučet a je třeba ji respektovat. Nabízí se otázka, zda byla po povodních na Moravě
v r.1997 a následně v Čechách v r.2002, opravdu udělána všechna patřičná opatření pro
maximální možnou ochranu lidí a jejich obydlí. To znamená vystavění hrází, poldrů apod.
Zda jsou respektována tzv. záplavová území nebo se opět v těchto územích dále staví bez
ohledu na nebezpečí. Jsme strana, která bojuje proti centralismu a z televizních přenosů
vidíme, že se v tomto ohledu moc nezměnilo. Převážně jsou to přenosy z Prahy (i když ta je
na tom asi nejhůř), ale pouze sporadicky jsou zařazeny záběry také z jiných míst v Čechách.
Přejeme Pražanům a všem postiženým lidem, aby se jim podařilo co nejdříve obnovit své
příbytky a odstranit následky současných povodní.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one